איך לבחור כרטיס קול לאולפן? טיפים לבחירת כרטיס קול!

למידע נוסף השאירו פרטים 👇

מוזיקה היא דבר נפלא קשה למצוא מישהו שלא אוהב מוזיקה בכלל, ואלה שאוהבים ליצור מוזיקה בדרך כלל יאמרו לכם שמוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהם. פעם שהיינו רוצים להקליט את המוזיקה שלנו הדרך כמעט היחידה לעשות זאת הייתה באולפן הקלטות. 

כיום המציאות השתנתה מהקצה אל הקצה ואתם יכולים ליצור מוזיקה בעזרת כמה כלים פשוטים, מחשב נייד או נייח, כרטיס קול טוב, ואת הכלי נגינה שאתם משתמשים בהם. עד לפני קצת יותר מעשור או שניים ציוד הקלטה היה גדול ומגושם ובטח לא נייד. והיום אתם יכולים לרכוש כרטיס קול לאולפן ביתי וממש להקליט באיכות וברמה גבוה.

מה זה כרטיס קול טוב ואיך בוחרים כרטיס קול לאולפן ביתי

אם אתם מעוניינים להקליט מוזיקה באיכות גבוה, לבחירת כרטיס קול טוב תהיה משמעות רבה לגביי התוצאה הסופית שתקבלו. 

כיום ניתן למצוא המון סוגים שונים של כרטיסים, ובחירה נכונה של כרטיס שיתאים לצרכים שלכם היא סופר חשובה ובמקרים מסוימים אף עלולה להיות קריטית. 

בעת חיפוש אחר כרטיס קול לאולפן ביתי אתם צריכים לשאול את עצמכם איזה שימוש אתם מתכוונים לעשות בו, האם אתם מעוניינים להקליט מוזיקה שכולה אלקטרונית המיוצרת על ידי כלים דיגיטליים כמו לדוגמה, תוכנות במחשב, סינטיסייזרים וכלים דיגיטליים נוספים. במקרה זה נצטרך לשלב בכרטיס הקול ממשק מידי המסנכרן בין הכלים עצמם למחשב.

או שאתם רוצים להקליט כלי נגינה כמו, בס או גיטרה חשמלית וכלים חיצוניים כמו תופים וכלי נשיפה, בשני המקרים כמובן נתייחס לאיכות ההקלטה של הכרטיס, אך במקרים כאלה חשוב גם איזה סוג של חיבורים אנחנו נהיה חייבים בהמשך.

בחירת כרטיס קול לסטודיו
בחירת כרטיס קול לסטודיו

כאמור כיום המבחר של המותגים שמציעים כרטיסי קול מקצועיים הוא אדיר, ולכן מומלץ לעשות מעט שיעורי בית בנושא, ריכזנו עבורכם מספר גורמים חשובים בבחירת כרטיס קול לאולפן ביתי.

איכות – אחד האלמנטים החשובים באיכות של כרטיס קול מקצועי הוא איכות המרת הצליל האנלוגי לדיגיטלי, ממירים אלה הם פרט חשוב המשפיע על איכות הכרטיס ובאופן טבעי על התוצאה הסופית שתקבלו מההקלטה. כאשר אתם מחפשים כרטיס קול לאולפן שלכם מומלץ לרכוש כרטיס עם נתוני הקלטה גבוהים כאשר המינימום הנדרש לאיכות טובה יהיה, 96 קילו הרץ ו 24 ביט. 

כניסות ויציאות – כמו שכבר הזכרנו קודם לנושא של החיבורים לכרטיס יש משמעות גדולה, חשוב לקחת בחשבון מה הולך להיות השימוש בכרטיס, כמובן מבחינת יציאות המינימום הנדרש הוא יציאת סטריאו שמונה שני חיבורים לרמקולים חיצוניים. במקרה שאתם רוצים להקליט כמה כלי נגינה במקביל אתם צריכים לקחת בחשבון את כמות הכניסות שיש לכרטיס.

אמינות – חשוב מאוד לקבל מידע לגביי האמינות של הכרטיס זהו חלק מאוד חשוב שיכול להשפיע על העבודה שלכם. שווה לעשות קצת שיעורי בית ולהתייעץ עם כאלה שכבר התנסו בכרטיס, כרטיס שנתקע ועושה בעיות זה אחד הדברים המתסכלים שיכולים להיות במיוחד בזמן שאתם יוצרים או מקליטים יוצרים אחרים.

כרטיס קול חיצוני או פנימי – במקרה שאתם עובדים במחשב נייד לא תוכל להתקין כרטיס קול מקצועי פנימי ותהיו חייבים לעבוד עם כרטיס קול חיצוני. אם אתם עובדים עם מחשב נייח תוכלו לבחור באפשרות להתקין כרטיס קול בתוך המחשב. יש לקחת בחשבון כרטיסי קול פנימיים לא יכולים לספק את אותה התמורה שכרטיס חיצוני יתן והם מוגבלים מבחינת האפשרויות. 

אפשר לומר שישנם כרטיסים פנימיים לא רעים בכלל אך שוב זה תלוי איזה סוג של הקלטות אתם מתכוונים לבצע וכמה אתם מתכוונים להשקיע בכרטיס.

חיבור פאנטום – אם אתם מתכוונים להקליט שירה או קריינות, אתם חייבים שתהיה כניסת פאנטום לכרטיס. הפאנטום הוא חיבור מיוחד למיקרופונים והוא מייצר מתח של ארבעים ושמונה וולט שבעזרתם ניתן לחבר מיקרופון קונדנסר. המיקרופון הוא איכותי מאוד וקולט כל רחש בחדר, לכן חשוב מאוד גם ליצור אקוסטיקה מתאימה לשימוש במיקרופון קונדנסר, כמו כן הוא גם מתאים להקלטות של כלים חיצוניים כמו גיטרה קלאסית או אקוסטית, כינור, פסנתר ועוד.

אוזניות וכפתורים – כרטיס קול לאולפן ביתי מגיע עם חיבור לאוזניות חשוב להקפיד ולבדוק את איכות החיבור שכן חלק נכבד מההקלטות מתבצע עם אוזניות, בעיקר אם אתם מקליטים עם מיקרופון קונדנסר ואתם חייבים לשמור על שקט מוחלט באזור ההקלטות. כמו כן מומלץ לבחור כרטיס קול שיש לו אינטרפייס קל ופשוט לשימוש חשוב שיהיה כפתור שליטה על הווליום מה שמקל עליכם את העבודה בצורה משמעותית.

חיבור firewire או usb – כיום רוב הכרטיסים מגיעים עם שני חיבורים עיקריים למחשב, firewire או usb, אין ספק שחיבור usb פשוט מקל עלינו את החיים והוא מאוד קל לחיבור והתקנה, ומצד שני חיבור firewire מאפשר לכם הקלטה באיכות גבוהה יותר 

מותגים – כיום ישנם המון חברות המייצרות כרטיסי קול לאולפנים או לשימוש ביתי, לכן מומלץ לעשות קצת שיעורי בית בנושא ולברר לגביי המוצרים של המותג, ואם אפשר להתייעץ עם מישהו שכבר רכש את הכרטיס זה יהיה מעולה לקבל חוות דעת אמיתית.


כרטיס קול לאולפנים

אם אתם מעוניינים בכרטיס קול לאולפן מקצועי אתם צריכים להתחשב בכמה גורמים שונים לבחירה הטובה ביותר עבורכם, בדומה לרכישת כרטיס קול לאולפן הביתי גם מקרה זה אתם כמובן לא מתכוונים להתפשר על איכות ההקלטה.

במקרה של כרטיס קול לאולפן אתם צריכים לקחת בחשבון אלמנטים נוספים שתצטרכו להפיק מהכרטיס, צריך לקחת בחשבון איזה סוג של הקלטות אתם מתכוונים לבצע, למשל אם אתם מתכוונים להקליט להקת רוק, תצטרכו לקחת בחשבון את מספר החיבורים הרב שתצטרכו לשלב במקביל. (רק מערכת תופים לבד דורשת 7-8 חיבורים). 

כמו כרטיס קול לאולפן הביתי, כך גם כרטיס קול מקצועי שנועד לאולפן חייב להיות אמין אפילו יותר מזה הביתי, אולפן מסחרי העובד עם לקוחות חייב לבחור ציוד איכותי כדי שיוכל להפיק את המקסימום.  

חשוב להבין כרטיס קול אולפני הוא משמעותי והוא משפיע על איכות ההקלטה, אך יש לקחת גם בחשבון את שאר הציוד שמתחבר אליו, אם אתם עובדים עם ציוד לא איכותי כמו לדוגמה מיקרופון פשוט, רוב הסיכויים שגם התוצאה הסופית לא תהיה מהטובות יותר, אפילו שהכרטיס מקליט באיכות גבוה הוא עדיין מקליט את הצלילים הקיימים והפחות טובים בגלל הציוד.

אחד הגורמים הנוספים שיש לשים עליהם את הדעת היא הרמקולים החיצוניים שמשמיעים את המוזיקה, בדרך כלל באולפנים מקצועיים תמצאו מוניטורים איכותיים ששומרים על איכות ההקלטה הטובה של הכרטיס קול.

כרטיס קול ליצירה הבאה שלכם 

אחד היתרונות של התפתחות הטכנולוגיה בצורה כל כך מהירה, זה שהיא מאפשרת לכם לרכוש מוצרים שפעם היו עולים מחירים אסטרונומיים במחירים שכבר כל אחד יכול להרשות. כיום אתם יכולים לקנות כרטיסי קול מקצועיים החל מכמה מאות שקלים, ברור שגם תוכלו למצוא כאלה העולים כמה עשרות אלפי שקלים אך לא בטח שיהיה לכם צורך באחד כזה.

אנשי המוזיקה הם כאלה שהצורך ליצור מפמפם בהם כל הזמן, יש את אלה שרק מנגנים בשביל הכיף, וכמובן אלה שרוצים ליצור מוזיקה חדשה משלהם. אם אתם חדשים בענייני המוזיקה שתמיד חלמתם לבצע את המוזיקה שלכם ולתעד אותה היום זה קל יותר מתמיד כדי להקליט מוזיקה כל מה שאתם צריכים זה מחשב וכרטיס קול טוב. 

אל תוותרו על היצירה שלכם רק בגלל שאין לכם אין להקליט אותה, מעבר לציוד הזול יחסית שאתם יכולים להתחיל איתו יש כיום גם הרבה בתי ספר ומורים המלמדים את התחום במקצועיות רבה.

לסיכום:

בחירה נכונה של כרטיס קול לאולפן הביתי תלויה בכמה גורמים חשובים שיכולים לעזור לכם להתאים את כרטיס הקול הטוב ביותר עבורכם. אתם צריכים לשאול את עצמכם מה מטרות השימוש בכרטיס והאם זהו כרטיס לאולפן הביתי או לאולפן מסחרי, חשוב להתייחס לאיכות הביצועים של הכרטיס ולקנות אחד שעונה על כל הצרכים והדרישות שלכם גם מבחינת האיכות וגם מבחינת הנוחות. 

כיום אתם יכולים למצוא מבחר מטורף של כרטיסים ומותגים שונים שמציעים את המוצרים שלהם חשוב להתייחס לגורמים שדיברנו עליהם ומשפיעים על הבחירה שלכם, תעשו קצת שיעורי בית ותבצעו מחקר שוק על מנת למצוא את הכרטיס האמין ביותר, האיכותי ביותר, המתאים לכם מבחינת חיבורים, אינטרפייס נוח וכמובן מחיר.

במיוחד בתקופה זו שאנו נמצאים יותר בבית יש תחושה שהיצירה היא פתרון מצוין להעברת הזמן בצורה שנוכל גם להפיק ממנה טוב, לכן אל תעצרו את היצירה שלכם לכו וקנו את הכרטיס קול לאולפן הביתי שלכם ותתחילו להקליט מוזיקה טובה.

תוכן עניינים