ההבדלים בין אולפן הקלטות ביתי למקצועי

למידע נוסף השאירו פרטים 👇

כאשר רוצים ליצור ולהקליט מוזיקה נשאלת השאלה האם כדאי להקליט באולפן הקלטות מקצועי או אולפן ביתי מספיק, כמובן שזה בדרך כלל מלווה שבעניין של תקציב, כאשר מקשיבים להקלטות של אולפן הקלטות מקצועי ושל אולפן ביתי יכול להיות מצב שלא תרגישו בהבדל אך עם זאת יש הבדל גדול ומשמעותי.

כיום כאשר האפשרויות הטכנולוגיות כל כך מתקדמות ומאפשרות לנו להקים אולפן ביתי בתקציב נמוך יחסית לעבר, האולפנים הביתיים הפכו להיות נפוצים מאוד, יש כאלה שלקחו את זה כתחביב ויש כאלה שמציעים שירותי הקלטות.

מצד שני האפשרויות האלה נוגעות גם לאולפן הקלטות מקצועי שמלבד לאקוסטיקה וציוד מקצועי הוא יכול גם להשתדרג עם ציוד טוב יותר, אז כדי להשוות בין שתי האפשרויות הכנו עבורכם מדריך שיעזור לכם להחליט מה מתאים לכם.

ציוד אולפן

בדרך כלל ההבדל המשמעותי בין אולפן הקלטות ביתי למקצועי הוא הציוד שלהם, על אף שיש כאלה שמשקיעים לא מעט כסף בהקמת אולפן ביתי רוב הסיכויים שגם ביחס לאלה לאולפן הקלטות מקצועי יהיה יותר ציוד וגם ציוד מתקדם יותר וגם יותר אפשרויות בחירה עבור האמנים שמגיעים להקליט.

באולפן הקלטות מקצועי בדרך כלל תמצאו כמה סוגים של מיקרופונים מקצועיים, ובכלל עצם העובדה שיש מספר גדול של מיקרופונים כולל האפשרות לחבר את כולם במקביל זהו יתרון גדול מאוד ביחס לאולפן הביתי הממוצע שבדרך כלל מכיל מיקרופון אחד או שניים.

מלבד מיקרופונים מקצועיים ציוד של אולפן הקלטות מקצועי מכיל עוד יתרונות למשל הקונסולה האיכותית ומרובת ערוצים אשר מאפשרת להקליט מספר גדול של זמרים ונגנים במקביל, כמו כן שאר הציוד כמו למשל המוניטורים האולפניים

כיום ניתן למצוא מגוון אדיר של אפקטים שמתחברים כפלאג אין לתוכנות העריכה אם זאת אפקטים חיצוניים מוסיפים נופך נוסף בעת ההקלטה בשילוב של אקולייזרים חיצוניים מעניקים לאולפן הקלטות מקצועי את היכולות להפיק מוזיקה ברמה הכי גבוהה.

אקוסטיקה

התחום של אקוסטיקה הוא אחד החשובים שיש כאשר אנו עוסקים בהקלטות חיות של זמרים ומוזיקאים, לאקוסטיקה יש משמעות כבירה בעת ההקלטה, הבידוד יוצר סאונד אמיתי ללא רעשי רקע שעלולים להפריע, ביום יום אנחנו לא חושבים על זה אבל סף הרעש בחוץ בעיקר בשעות הפעילות הוא גבוהה ובעת הקלטה עם מיקרופון קונדנסר מקצועי אשר קולט כל רחש מסביב לכן האקוסטיקה של חלל ההקלטה הופך להיות קריטי.

אולפני הקלטות ביתיים מתבססיבים בדרך כלל על חלל אחד שבו מתבצעת רוב העבודה, אם זה ההקלטה עצמה או עבודת העריכה, היתרון המשמעותי של אולפן הקלטות מקצועי טמון בהפרדה בין אזורי ההקלטה לאזור העריכה על ידי חדר אקוסטי עם הפרדה גבוהה שמונעת מרעשי החוץ להיכנס לתוך ההקלטה.

תוצאה סופית

בשורה התחתונה המטרה היא להקליט מוזיקה באיכות הגבוהה ביותר, יש כל כך הרבה גורמים המשפיעים על ההקלטה, ככל שהמוזיקה יותר מורכבת ושיש יותר נגנים כמובן גם ההקלטה תהיה מורכבת יותר ותדרוש יותר ניסיון מטכנאי ההקלטות.

לניסיון של טכנאי ההקלטות יש תפקיד מפתח והשפעה ישירה על התוצאה הסופית של ההקלטה, התהליך של ההקלטה הוא מאוד חשוב ובעזרת ניסיון אפשר לייעל אותו, לאחר סיום ההקלטות השיר עדיין לא מוכן מפני שהוא צריך לעבור מיקס ומאסטרינג.

שוב במקרה זה יש בדרך כלל יתרון לאולפן הקלטות מקצועי אשר הצוות שלו הוא בעל ניסיון, תהליך של מיקס לשיר כשמו כן הוא תהליך אשר נועד לחבר בין כל הערוצים שהוקלטו ולסדר אותם מבחינת ווליום אי קיי ועבודות ליטוש שגורמות לשיר להישמע טוב יותר.

מאסטרינג הוא התהליך הסופי השלב האחרון בשרשרת ההקלטה זהו שלב חשוב מאוד ויש כאלה המגדירים מאסטרינג טוב כאמנות של ממש, לאחר המאסטרינג השיר מוכן ואפשר להעלות אותו על דיסק או תקליט וכמובן השמעות ברדיו ובשאר הפלטפורמות.

לסיכום אולפן הקלטות ביתי או מקצועי

אם אתם עומדים בפני השאלה האם להקליט באולפן ביתי או באולפן הקלטות מקצועי, כל מה שתבחרו בסוף זה בסדר בשניהם ניתן להפיק תוצאות טובות, אם זאת כאשר זאת שאלה של תקציב כמובן שהקלטה באולפן ביתי אמורה להיות זולה יותר מאשר באולפן מקצועי.

כמובן שאם יש לכם את הכישורים לתפעל אולפן ביתי משלכם זה יכול להיות דרך מעולה להשקיע את הכסף ולקנות ציוד בתקציב שאתם יכולים להרשות לעצמכם, זאת דרך מעולה לשפר את הכישורים שלכם אך אם זאת מדי פעם בקרו באולפן הקלטות מקצועי זאת תהיה הזדמנות מצוינת ללמוד קצת מהמקצוענים וכמובן תוכלו להקליט ברמה הכי גבוהה.

ישנם כמה הבדלים מהותיים בין אולפן הקלטות ביתי לבין זה המקצועי, אם זה מבחינת הציוד המשוכלל יותר של אולפן הקלטות מקצועי המיקרופונים האיכותים ושאר הציוד שבדרך כלל לא תמצאו באולפן הביתי הצנוע יותר, 

 

כמו כן לניסיון יש תפקיד משמעותי להקלטה איכותית טכנאי ההקלטות בעל הניסיון של הקלטות שונות ללא ספק אחד הגורמים המשמעותיים בתהליך ההקלטות, וכמובן אולפן הקלטות מקצועי מכיל אקוסטיקה מתאימה עבור הקלטות באיכות הגבוהה ביותר.

כמובן כיום ניתן לקנות ציוד איכותי במחירים לא רעים ולהפיק תוצאות מרשימות, אם זאת בהשוואה לאולפן הקלטות מקצועי אפשר לומר שהאפשרויות מוגבלות יותר אך זאת לא סיבה לוותר על החלום ולהקליט לבד בבית.

כמובן זוהי דרך מעולה לשפר את ההקלטה שלכם ולקבל תוצאה סופית טובה יותר, ניתן לסיים את שלב ההקלטות ולהעביר לאולפן המקצועי את ההקלטה שלכם.כן בדומה לאולפן הקלטות מקצועי גם באולפן הביתי ניתן ליצור אקוסטיקה טובה, יש לבחור את החלל מתאים ולצפות את הקירות במשטחים אקוסטיים, כמובן יצירת אקוסטיקה טובה זה מאוד חושב ולכן כדאי לדעת איך עושים את זה נכון, ההבדל המשמעותי בין אולפן הקלטות מקצועי לביתי הוא חלל ההקלטה הנפרד מחדר העריכה.

תוכן עניינים